Program

Friday 26 June 2015

Abedian School of Architecture, Bond University

5pm – Registration.

6pm – Welcome and opening remarks

6.30pm – Stelarc – Alternate Anatomies: Zombies, Cyborgs and Chimeras

7:30pm – Opening reception and exhibition – TechTonicArt

Indoor

  • Extended Arm by Stelarc (Open Studio, downstairs)
  • Good Intentions and Robot Story-TimeCake Industries (Far entrance and Scoop 1, downstairs)
  • The Future is Almost Here – Cake Industries (Scoop 4, downstairs)
  • Incredible Machine by Mick Soiza (Theatrette, upstairs)
  • Nao RobotSteve Guttormsen (Boardroom, upstairs)
  • Space man Soundz – Ben Ely (upstairs)

Outdoor

  • ArclightMasters students of the Abedian School of Architecture, Bond University
  • Cellular TessellationChris Knapp, Jonathan Nelson and students of the Abedian School of Architecture, Bond University
  • ABB Robot Arm (Workshop)

9pm – Opening reception and exhibition ends

Saturday 27 June 2015

Paradise Showroom, The Arts Centre Gold Coast

9.15am – Welcome – MCs: Todd MacDonald, Criena Gehrke

9.30am – Dr Daniel Glaser – Albert Einstein and Charlie Chaplin walk into a bar…

10.30am – Morning tea: Performance by Tristan Meecham (with sounds by Nick Roux)

11am – Response from local artists and arts workers – Jolie Clifford, Shanene Ditton & Sam Foster

11.15am – Roundtable discussions – led by local and national artists, academics and cultural operators

12.30pm – Lunch: Performance by The Farm

1.30pm – Alex Kelly – Radically re-imagining the world as our climate changes

2.30pm – Afternoon tea: Performance by Tristan Meecham (with sounds by Nick Roux)

3pm – Response from Michael Aird, Tim Baker & Kymberley McElroy

3.15pm – Roundtable discussions

4.30pm – Summary

5pm – pvi collective: Resist

6pm – End of day

Sunday 28 June 2015

Paradise Showroom, The Arts Centre Gold Coast

9.15am – Welcome – MCs: Todd MacDonald, Criena Gehrke

9.30am – Liam Young – City Everywhere: Kim Kardashian and the dark side of the screen

10.30am – Morning tea: Performance by Tristan Meecham (with sounds by Nick Roux)

11am – Response from Natasha Edwards, Libby Harward & Rebecca Ross

11.15am – Roundtable discussions

12.15pm – Lunch: Performance by The Farm

1.15pm – Alex Monteith – Accelerated bodies; bikes, boards, choppers and planes. Followed by a moderated conversation with Tim Baker.

2.15pm – Afternoon tea: Performance by Tristan Meecham (with sounds by Nick Roux)

2.45pm – Response from Louise Bezzina, Chris Bennie & Byron Coathup

3pm – Roundtable discussions

4pm – Open Forum with Robyn Archer AO

5pm – End of event

Note: Program Schedule is subject to change.